Kategoriler
Madrid

Madrid’de Üşümüş İki İnsan Olmak

İstanbul ve Ankara’da yıllarca yaşamış, bir kere de San Petersburg’da bulunmuş birisiyim. O yüzden soğuk çeşitleri nedir bilirim ama Madrid beni gerçekten çok şaşırttı. Şimdi düşünüyorum da koca şehirde sanki tek üşüyen bizlerdik. Olurda Madrid’e göçmek istiyorsanız önceden söyleyiyim.Madrid şehrinin kışları gerçekten de çok soğuk oluyor.

Ağustos’un ortalarından sonra havalar soğumaya başlar ve Aralık, Ocak, Şubat gibi aylarda iyice soğur. Mart ayından sonra ise ısınmaya başlar. Sokakta dolaşmak için iyi bir Northface kaban ve Decathlon’dan içlik almak gerekir. Kuru ve soğuk bir rüzgar eser ve cildinizde hissedilir. Yağmur çok fazla yağmaz, ancak soğuk hava size sızar. İspanyollar ise havanın soğuk olduğunu kabul etmezler, bu yüzden evlerinde doğru düzgün ısıtma sistemi yoktur ve dışarıda da doğru düzgün giyinmezler. Kimse bizim kadar fazla giyinmediği için, herkes bizimle dalga geçmiştir.

Madrid’de ısınmanın bir diğer yolu ise devamlı güneş görmektir. Güneş yaz kış nereye düşüyorsa kesin ısıtır. Hatta mesela önden vuruyorsa önünüz ısınır ama arkanız donar. Ya da tam tersi yaşanabilir. Bu yüzden evin devamlı güneş alması önemlidir. (ama yazın da yanabilirsiniz. 40 üstü derece sıcaktan bahsediyoruz.)

Evinizi ısıtmak için elektrik kullanmak, doğalgaza göre daha ekonomik olabilir. (Biz ekonomik olsun diye katalitik soba alıp, repsol’den tüp sipariş ediyorduk.(22 euro) Çok yakarsanız on gün az yarasanız yirmi gün gidiyor. Tüplere 35 euro depozito ödersiniz ama sonra tüpü versenizde depozitonuz geri vermezler. Bu sebepen wallapop’tan ikinci el tüp alın)

Madrid yazları ise cehennem sıcak olur. 2022 yılında neredeyse 11 bin kişi sıcaktan ve susuzluktan öldü. Sıcak hava, her yönden gelen koca bir fön makinesi gibi hissedilir. Sanki kavurucu sıcakta döner kesen bir usta olmak gibidir ve nefes almak zordur. Klimasız yaşamak kesinlikle mümkün değildir. Gerçek Madridliler mayıs sonu şehri terk eder ve ağustos sonu geri dönerler. Ağustos yarısından sonra bir anda sıcaklık azalır. İklim daima kurudur ve İstanbul’da yapraktan bitki çıkar, ancak Madrid’de kökü olan bitki büyümez. Madrid’in iklimi Ankara’ya biraz benzemektedir, ama daha kışın daha soğuk ve yazın daha sıcak olur.

Sonuç olarak Madrid’de hem yanan hem de donana iki insan olarak olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki aslında yaşanılabilecek zamanlar mart başı-mayıs sonu ve ağustos ortası-ekim sonudur. Yani yılın 6 ayı yaşanabilir bir iklime sahiptir. Evden ya da uzaktan çalışanlar için çok uygun olmayabilir.

1: https://en.wikipedia.org/wiki/2022_European_heat_waves).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir